برخی اعمال لیلةالرغائب ....

ماه مبارک رجب آمده تا دلهای مجذوب را به میهمانی شعبان ببرد.

رجب به واقع ماه خداست. ماهی که تلنگری به دلت می خورد که معبودت را چگونه می پرستی و.... خوشا به حال آنانکه رجب را از پیشگاه معبود شروع کردند و به سوی نور شتافتند.

هلال ماه رجب، زندگی و تولـدی دوباره را بـه عاشقان نوید می دهد. ماه رجـب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است. پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله) با دیدن هلال ماه مبارک رجب، دست به دعا بر می داشت و پس از حمد و ثنای الهی، سی بار تکبیر و لااله الا اللّه می گفت و می فرمود: ماه رجب، ماه استغفار برای امت من است. در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده مهربان است.

در ماه رجب فرشته ای تا صبح اینگونه ندا می دهد: خوشا به حال رجبیّون، خوشا به حال آنان که والایی ماه رجب را دریافته اند، خوشا به حال آنان که از برکت ماه رجب نصیبی اندوخته اند.

رجب با همه زیبایی هایش در ایران ماه اعیاد میمون و برپایی جشنهای ازدواج است، رجب را بچه ها با آذین بندی خیابانها می شناسند و اینک در اولین شب جمعه ماه رجب شبی که لیلة الرغائب "شب آرزوها" نام گرفته، هر کس آروزیی در دل دارد.

مادری سعادت و خوشبختی فرزندش را طلب می کند، خانواده ای شفای بیمارانشان را تقاضا دارد، کنکوریها دست به دعای قبولی اند، عده ای می خواهند صاحبخانه شوند، جوانها به دنبال همسر مناسبند، عده ای برای نجات اسلام و مسلمین دعا می کنند، مقروضان قرض خود را طلب می کنند و گرفتاران خواهان گره گشایی از مشکلات هستند، بزرگترها عاقبت به خیری جوانها را می خواهند، زوج جوانی در حسرت داشتن کودکی هستند و سلامت و آرامش نیز از خواسته های هر پیر و جوانی است ... اما در میان همه این آرزوها و خواسته ها التماسهایی خاضعانه و از ته دل نیز آمدن موعود و آرزوی فرج را طلب می کنند و ای کاش که خدا همه آررزوهای آرزومندان را برآورده کند.

چه سخت است دلتنگی برای کسی که هر شب جمعه انتظار ظهورش را می کشی و چه زیباست که در لیلة الرغائب به آرزوی دیدار رسیدن .....

ماه رجب ماه خداست و عبادت و استغفار در این ماه بسیار سفارش شده است، رجب چون دریایی است که باید در آب زلالش روح و جسم را پالایش کرد و با جسمی پاک و عاری از آلودگی ها از نو زاده شد.

----------------------------------------------------------


نخستین شب جمعه ماه رجب، شب آرزوها نامیده شده، در شب آرزوها درهای رحمت الهی گشوده و برای بهره‌مندی هر چه بهتر و بیشتر از این شب اعمالی برای آن ذکر شده است.

روزه

روزه، نخستین پنجشنبه ماه رجب دارای ثواب و برکات بسیاری عنوان شده است.

رجب، ماه خداست؛ ماه پر برکتی است که اعمال بسیاری برای آن آورده شده است. پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجب خشنودی خدا و غضب الهی از او دور و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.

نماز

برای نخستین شب جمعه ماه مبارک رجب، نمازی دوازده رکعتی از سوی رسول خدا ذکر شده که فضیلت بسیاری دارد که بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک بار سوره حمد، سه بار سوره قدر، دوازده بار سوره توحید خوانده شود.

وقتی دوازده رکعت به پایان رسید، هفتاد بار ذکر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود.

پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.

پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد بار، ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال خواست.

پیامبر اکرم در فضیلت این نماز فرموده است: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد.

پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. فوت شده می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوییده‌ام.

آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

http://www.3noqte.com/main/images/stories/afghahi/shab-arezooha.jpg

/ 0 نظر / 4 بازدید